کتابخانه

کتاب اصول و مبانی پارچه شناسی

کتاب اصول و مبانی پارچه شناسی

کتاب اصول و مبانی پارچه شناسی نوشته شیما مقصودلو و سمیه شیخی، انواع پارچه‌های موجود در بازار را براساس جنس و طرح معرفی می‌کند. همچنین روش‌های مراقبت و نگهداری از لباس را آموزش می‌دهد.

در دنیای امروز همراه با پیشرفت تکنولوژی، تغییرات بسیاری در صنایع مختلف از جمله صنعت نساجی به وجود آمده که منجر به افزایش چشمگیری در تنوع محصولات آن شده است. این تغییرات در نوع بافت، رنگرزی، نوع الیاف، چاپ و تکمیل پارچه‌ها و طرح بافت انجام شده و موجب تولید پارچه‌های جدید در انواع طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت با کاربردهای مختلف شده است. به همین دلیل، از مهم‌ترین لازمه‌های تولید و طراحی محصولات به وسیله تولیدکنندگان، شناخت انواع پارچه از لحاظ طرح، جنس و رنگ است.

تولیدکنندگان و طراحان منسوجات با آگاهی به این ویژگی‌ها، قادر به آفرینش محصولی با کیفیت عالی و مشتری‌پسند جهت کاربردهای متفاوت به خصوص لباس خواهند بود.

کتاب اصول و مبانی پارچه شناسی (Principals of Fabric Science) مجموعه‌ای شامل تمامی نکات مربوط به شناخت صحیح پارچه و نحوه نگهداری درست از آن است، که با بررسی دقیق جنس و نوع ساختار شیمیایی تشکیل دهنده آن آغاز شده و در ادامه به بررسی طرح و بافت انواع مختلف پارچه‌های موجود می‌پردازد.

با مطالعه مطالب موجود در فصل‌های یک تا هشت شما می‌توانید انواع پارچه را به خوبی تشخیص داده و آن را در کاربرد صحیح خود استفاده کنید. شناخت و به‌کارگیری راه‌های شست‌وشو و نگهداری صحیح از کالا منجر به بالا رفتن بازده و طول عمر آن می‌شود. همچنین ذکر نکات شاخص در رابطه با ریسندگی نخ و بافندگی پارچه در بین مباحث اصلی مطرح شده است، که دید جامع‌تری را به شما می‌دهد. در فصول نه و ده مراحل رنگرزی و تکمیل پارچه مورد بررسی قرار می‌گیرند و فصل پایانی مروری بر روش‌های شناسایی الیاف و پارچه‌ها است.

خواندن کتاب اصول و مبانی پارچه شناسی به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

با توجه به جامعیت مطالب عنوان شده در کتاب، تمامی دانشجویان رشته تکنولوژی طراحی دوخت و لباس، طراحی پارچه و لباس، مهندسی نساجی گرایش پوشاک می‌توانند از آن به عنوان منبع دانشگاهی در درس پارچه‌شناسی و همچنین کنکورهای مربوطه استفاده نمایند.

همچنین فصولی مانند پارچه‌های موجود در بازار و نکات ضروری مراقبت از پارچه، مناسب تمامی علاقه‌مندان به مباحث کاربردی در پارچه‌شناسی، خیاطان و تولیدکنندگان است.

در بخشی از کتاب اصول و مبانی پارچه شناسی می‌خوانیم:

پارچه‌های کتانی چون دارای سطح صاف و درخشنده‌ای هستند چرک و کثافات به آسانی از روی آن‌ها برطرف می‌شوند. هنگام شست‌وشو، لکه‌های باقی‌مانده روی پارچه‌های کتانی آسان‌تر از پارچه‌های پنبه‌ای برطرف می‌شود از این رو شست‌وشوی آن‌ها آسان‌تر است. خاصیت آبرفتگی کتان مانند پنبه نیست. لباس‌های لینن را می‌توان با دست یا با ماشین لباس‌شویی شست و یا از طریق خشک‌شویی تمیز کرد. این لباس‌ها را نیز هنگامی که مرطوب هستند با اتوی داغ اتوکشی کنید. لباس‌هایی از جنس لینن را می‌توانید در صورتی که رنگ خودشان سفید باشد با سفیدکننده لکه‌گیری کنید یا برای مدت کوتاهی در مایع سفیدکننده خیسانده و سپس خوب آبکشی نمایید.

برای تهیه این کتاب به سایت کتابراه مراجعه فرمائید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *